پرینت

چگونه از پوست خود مراقبت کنيم ؟ (قسمت اول )

چگونه از پوست خود مراقبت کنيم ؟گرچه اغلب زنان تنها به زيبايي و درخشندگي پوست خود توجه دارند اما بهتر است بدانيد پوست کارهاي متعدد و مهمي برعهده دارد .پوست گسترده ترين عضو بدن است و درحدود دو متر مربع مساحت و سه تا سه و نيم کيلوگرم وزن دارد .پوست از سه لايه ي اصلي تشکيل شده است :
1 ـ لايه داخلي
2 ـ لايه ي مياني و بالا پوست
3 ـ لايه ي خارجي يا بشره
لايه خارجي شامل سلول هايي است که مرتب در حال بازسازي هستند .
سلولهاي تازه و جوان درسطح زيرين لايه خارجي ساخته شده و به تدريج سلولهاي پيرو مرده را به سطح بيروني اين لايه مي رانند.درواقع هرسه تا چهارهفته سطح پوست کاملاً با سلول هاي تازه تعويض مي گردد .با حمام گرفتن به راحتي مي توان سطح پوست را از سلول هاي مرده پاک کرد اما لايه ي جديد محکم و قابل ارتجاع است .خطرهايي که پوست را تهديد مي کند .

استرس :

تأثيراسترس برپوست خود را به اشکال گوناگون نشان خواهد داد .اما معمولاً استرس در جهتي که پوست مستعد به ابتلا آن است خود را نشان خواهد داد و وضعيت وخيم موجود را بدتر مي کند .به طورمثال :آکنه در شرايط استرس زا خيم ترخواهد شد .چون بالاپوست و يا لايه ي مياني پوست انتهاي رشته هاي عصبي را در خود جاي داده است و اين اعصاب پيامهاي محيط خارجي را به مغز برده و پاسخ را براي نشان دادن واکنش مناسب به پوست مي رسانند .

حفاظت از پوست :

امروزه همه ي ما ناچاريم از پوست خود بيش از پيش در برابر نور خورشيد محافظت نماييم .تقريباً 90 % از نشانه هاي چروک هاي زود رس در صورت براثرتابش نورخورشيد است زيرا اشعه ي ماوراء بنفش موجب مي گردد کلاژن و الاستين موجود در پوست شما شکسته شده و قوام خود را از دست بدهد .
بهترين راه براي بهبودي ،پرهيز از نورخورشيد حتي به مدت کوتاه به دو صورت پيشنهاد مي شود (فيزيکي و شيميايي ).
محافظ هاي فيزيکي با روش منعکس ساختن اشعه ي ماورا ء بنفش از روي پوست شما کار مي کنند درحالي که محافظهاي شيميايي اين اشعه را جذب مي نمايد و بدين شکل نمي گذارند اين اشعه ي زيان باربه پوست شما برسد .
وسايل فيزيکي مانند کلاههاي سايبان دار و استفاده از عينک هاي آفتابي که شيشه آنها در برابر UVA و هم UVB محافظ چشم باشد و از بروز آب مرواريد درچشم جلوگيري کند .
وسايل شيميايي :مانند استفاده از کرم ها و کرم پودرهاي ضد آفتاب ،که بايد دقت کنيد تا عيارحفاظتي يا SPF آن بين 15 تا 30 درصد باشد و دقت کنيد که از اين کرمها بايد هرروز استفاده کنيد و اگر تمام روز بيرون از خانه هستيد و در برابر نور خورشيد ، هرچهارساعت يک باراستفاده از کرم ضد آفتاب را تجديد کنيد.
نکته :برنزه کردن پوست در برابر خورشيد به معناي فرياد کمک اين عضو است و به هيچ عنوان پوست برنزه ،پوست سالمي نخواهد بود و در واقع اولين قدم به سوي استحاله و تخريب پوست است .
نکته :تنها زماني از ضد آفتابهاي ضد آب استفاده کنيد که ضرورت داشته
باشد.مثلاً هنگام شنا و يا درکنار دريا چون آنها نبايد به مدت طولاني بر روي پوست باقي بمانند چون موجب ايجاد حساسيت يا جوش مي شود .
اشعه ي ماوراء بنفش هميشه درفضا هستند حتي زماني که هوا ابري است. و همچنين اشعه ي UVA(اشعه ي پيرکننده ي پوست )قادر است از شيشه نيز عبور کند .اين بدان معناست که هنگام رانندگي در ماشين نيز بايد حتماً از ضد آفتاب استفاده شود .
براي محافظت از پوست خود يک برنامه ي منظم داشته باشيد.اين برنامه بايد شامل :ماسک ، پوسته برداري ، پاک کننده و مرطوب کننده باشد .
از مرطوب کننده هايي استفاده کنيد که حاوي اسيد هيدروکسي آلفا ، هيدروکسي بتا و يا آنزيم باشد و يا از کرم هاي آنتي اکسيدان شب يا روز استفاده نماييد .
در رژيم غذايي روزانه خود حتماً مواد آنتي اکسيدان (چون ويتامين C و Eوبتاکاروتن )را بگنجانيد.
اگردچار آفتاب سوختگي شديد بهترين روش درمان قرار دادن پوره ي آلورا به روي پوست است .ژل آلوور را از روي برگ گياه برداشته و مستقيماً به روي محل آفتاب سوختگي قرار دهيد .

انواع پوست :

پوست خشک :آلودگي هوا و اشعه ماوراء بنفش اين دو از عوامل مهم خشکي و بدون آب ماندن پوست هستند .کساني که اين نوع از پوست را دارند بايد روزانه ازضد آفتاب استفاده کنند و کمتر صورت خود را با صابون هاي قوي که خاصيت قليايي دارند بشويند .چون اين صابون ها ميزان PH پوست را به بالاتر ازهفت رسانده و پوست را خشک تر مي کند .سعي کنيد هيچ گاه از صابون معطراستفاده نکنيد .زيرا اين صابون ها حاوي افزودني هاي شيميايي بيشتري هستند .بهتراست از صابون هاي گلسيرينه يا صابون هاي چرب که داراي PH خنثي هستند استفاده کنيد چون داراي مرطوب کننده هستند و پوست را هيدراته نمي کنند .استفاده از مرطوب کننده و صابون هاي مايع و يا شامپوهاي بدن PH پوست شما را به تعادل مي رساند .
علاوه برتمام اينها عواملي که ذکر شده خشکي پوست ممکن است عامل داخلي داشته باشد.مثل :کمبود پروتئين که به دنبال يک رژيم غذايي سخت اغلب موجب خشکي پوست خواهد شد و يا مشکلات هورموني نظير کم کاري غده ي تيروئيد وي با استفاده برخي از داروها چون آلوتان که براي درمان آکنه به کار برده مي شود و دربرخي از موارد نادر برخي از سرطان ها چون :لنفوم نيز مي تواند از عوامل خشکي پوست باشد .
جالب است بدانيد که گرچه آب براي داشتن پوست سالم بسيارمهم است اما کم خوردن آب به ندرت موجب خشکي پوست مي گردد .مگراينکه فرد از لحاظ پزشکي دچار مشکلي باشد .

پوستهاي چرب :

اغلب اشخاصي که پوست چربي دارند با مشکل آکنه و يا جوش مواجه هستند .
ديدن جوش در صورت هيچ کس خوشايند نيست .از هربزرگسال در سن 25 تا 45 سال يک نفرمبتلا به آکنه است .اغلب افراد آکنه را در دوره ي بلوغ تجربه مي کنند زيرا در اين دوره هورمون ها تقريباً درنوسان هستند .و در واقع سه نفر ازچهار نوجوان مبتلا به آکنه است و اين پديده در پسران بيشتر از دختران وجود دارد .
هر چيز که ميزان هورمون را افزايش دهد چون استرس ،قاعدگي ، بارداري ، قرص هاي ضد بارداري ، و برخي از داروها مي تواند آکنه را تشديد کند .
زماني که غدد چربي بيش از حد چربي توليد کنند ،چربي ، باکتري ،و سلول هاي مرده درون پوست تجمع مي کنند و جوش شکل مي گيرد .اگر سرجوش مسدود شود بدنه ي فوليکول مو ،ورم کرده و سرجوش سفيد مي شود .اما اگر سرجوش بازبماند سطح پوست تيره تر شده و جوش سرسياه را به وجود مي آورد.
که درهرصورت خوشبختانه اين اختلال پوستي به هيچ وجه خطرناک نيست گر چه اغلب آزاردهنده ، گاهي دردناک و معمولاً موجب نازيبايي مي شود و معمولاً در اعتماد به نفس فرد بسيار مؤثراست و گاهي در ارتباط با ديگران نيز موجب اختلال خواهد شد .
براي درمان آن تنها مي توان از صابون ها يا پاک کننده هاي ملايم استفاده کرد و محصولاتي را انتخاب کنيد که داراي فرمول ضد آکنه باشند .
با پوست خود با ملايمت رفتار کنيد ، براي شستشو از ليف هاي بسيار نرم استفاده کنيد و هنگام خشک کردن پوست ازحوله هاي لطيف و نرمي استفاده کنيد.زيرا حرکات تند و خشن و ساييدن پوست مي تواند موجب التهاب و عفونت تمام يا قسمتهايي از پوست گردد .جوش هاي پوست خود را فشار ندهيد و آنها را نترکانيد با اين کار تنها باکتري ها را به داخل پوست رانده و احتمال عفونت را افزايش مي دهيد .
استرس اگرچه عامل آکنه نخواهد بود ولي آکنه در شرايط استرس زا وخيم تر خواهد شد.همچنين اگزما و سپور يازيس نيزبا استرس تشديد مي يابد و احتمالاً کنترل آنها نيزدشوارتر خواهد گرديد .سعي کنيد روشهاي آرام سازي و تنفس عميق را بياموزيد زيرا يکي از مهمترين دلايل استرس زياد ،تنفس سطحي و ناکارآمد است .
استفاده ازماساژ صورت در زماني که آکنه نباشد همراه با يک کرم آرام بخش روش بسيارمناسبي براي کاهش استرس خواهد بود .
انجام ورزشهاي روزانه و خواب منظم برروي سيستم ايمني بدن وپوست اثر خواهد داشت کشيدن سيگاراثرات بسيار ناخوشايندي براي پوست در برخواهد داشت .

مراقبت از پوست :

پوست آينه ي سلامت درون ماست .
مراقبت ازپوست با کمک مواد طبيعي و تازه چون روغن هاي طبيعي مثل : روغن زيتون ،روغن بادام شيرين ،روغن آواکادو ، روغن جوجويا و استفاده از آب سبزيجات و استفاده همزمان آن از روغن هاي طبيعي و عصاره ي گياهان مي تواند پوستتان را صاف کرده و سلولهاي آن را تغذيه نمايد .يک مراقبت جامع از پوست بايد شامل حداقل سه عنصر باشد :
1 ـ پاک کردن
2 ـ تقويت کردن
3 ـ مرطوب ساختن
براي پاک کردن پوست هاي خشک و شستشو آن مي توان يا از لوسيون هاي پاک کننده براي پوستهاي خشک استفاده کرد و يا صابون مناسب براي پوستهاي خشک از صابونهاي چرب و يا مرطوب کننده استفاده کنيد که اغلب حاوي عناصر پاک کننده بيشتري هستند .مثل :صابونهاي گلسيرينه و شستشو يک بار در روز براي اين نوع پوست کافي است .
و براي پوستهاي چرب شستشوي دو تا سه بار در روز با استفاده از صابون مخصوص نوزادان و يا ساده و بدون عطر بسيار مناسب خواهد بود .
نکته :شستشوي صورت قبل از خواب و پاک کردن پوست از مواد آرايشي و گرد و غبارانباشته شده بر روي صورت بسيارمهم است و صبحها کافي است که تنها صورت خود را با آب گرم آبکش کنيد .

چند نوع پاک کننده طبيعي :

کرم پاک کننده مخصوص پوستهاي چرب :
موم عسل : دو قاشق
روغن بادام :20 ميلي گرم (يک قاشق )
روغن اسطوخودوس :1 قطره
آب مقطر :يک قاشق
موم عسل و روغن بادام را درون ظرف کوچکي روي حرارت ملايم آب کنيد . سپس روغن اسطوخودوس و آب را افزوده و مواد را کاملاً مخلوط کنيد و مدتي هم بزنيد تا کرم آماده شود .

پاک کننده هرنوع پوست :

خامه ترش :يک قاشق
آبليموي تازه:يک قاشق
مواد را با هم مخلوط کنيد و بلافاصله با گلوله اي از پنبه آن را روي پوست بماليد .پس ازچند لحظه پوست را با آب گرم آبکش کنيد .
پاک کننده براي پوست خشک :
بوراکس :نصف قاشق مرباخوري
آب معدني :دو قاشق غذاخوري
موم :يک قاشق
روغن بادام :چهار قاشق
بوراکس را در آب حل کنيد .موم را روي حرات ملايم آب کنيد و روغن بادام را با آب مخلوط کنيد .محلول بوراکس را افزوده و مواد را از روي حرارت برداريد و بگذاريد سرد شود و استفاده کنيد .

تقويت کننده ي پوست :

مواد تقويتي پوست را خنک کرده و آثار پاک کننده را از صورت مي زدايد و همچنين پوست را براي جذب مرطوب کننده آماده مي سازد .
بهترين و کم خرج ترين تقويت کننده براي هر نوع پوست گلاب است .مي توانيد نصف قاشق مرباخوري گليسيرين را به دو قاشق غذاخوري گلاب افزوده و تقويت کننده ملايمي براي پوست خشک بسازيد .
براي پوست چرب نيزيک قاشق غذاخوري گلاب و يک قاشق غذاخوري روغن فندق افزوده و مصرف کنيد و اين مواد را با گلوله اي از پنبه با حرکات ملايم و رو به بالا به روي صورت بماليد .

مرطوب ساختن :

مرطوب کردن براي هر نوع پوستي ضروري است .شکل کرم هاي جامد براي پوستهاي خشک مناسب تر است .
مرطوب کننده هايي که به شکل لوسيون ساخته مي شود براي هرنوع پوستي مناسبند يکي ازمهمترين مرطوب کننده هاي طبيعي را مي توان از مخلوط ساختن دو قاشق غذاخوري روغن بادام و دو قاشق مرباخوري گلاب بسازيد که براي پوست خشک دو قطره روغن گل سرخ و براي پوست چرب دو قطره روغن اسطوخودوس و براي پوست معمولي دو قطره روغن فندق افزوده و با ملايمت با نوک انگشتان به صورت بماليد و به ويژه مراقب نواحي دورچشم باشيد .

مراقبت هاي تکميلي از پوست :

1 ـ پوسته برداري
2 ـ بخوردادن
3 ـ ماسک
4 ـ ماساژ

منبع:از پوست خود چه می دانید؟
© 2015 ELVAMED, All Rights Reserved. Design By DayTelecom